https://android.com.pl/tech/534305-funkcje-macos-ventura-windows-11/
Debata Windows kontra macOS toczy się od wielu lat. Powiedzmy sobie szczerze, oba systemy operacyjne zapewniają podobną funkcjonalność. Jednak jest wystarczająco dużo różnic, aby przyciągnąć ludzi z jednego obozu do drugiego. Wszystko sprowadza się to do tego, co dla użytkownika jest najważniejsze. Zobaczmy najnowsze funkcje systemu Apple i sprawdźmy, czy Windows 11 ma podobne rozwiązania.
macOS Ventura trafił na komputery Mac 24 października tego roku. Z kolei Windows 11 zadebiutował rok temu, a pierwszą aktualizację otrzymał miesiąc temu. Apple oraz Microsoft mają zupełnie inną politykę wydawania kolejnych wersji oprogramowania dla komputerów. Firma z Cupertino co roku wydaje nowe wersje macOS pod różnymi nazwami, co kilka miesięcy je aktualizując. Poniżej przyglądamy się nowym funkcjom macOS Ventura, których nie znajdziecie na Windows 11.
Komputery Mac, iPady i iPhone’y świetnie ze sobą współpracują, ale macOS Ventura dokłada do tego kolejną funkcję, która jeszcze ściślej łączy te urządzenia nazwaną Kamera Continuity. Narzędzie to umożliwia wykorzystanie z zaawansowanego systemu kamer na iPhonie jako kamery internetowej dla komputera Mac. Funkcja daje możliwości nieosiągalne dla żadnej kamery internetowej. Działa z przewodem lub bez i wystarczy, że zbliżysz jedno urządzenie do drugiego, a Mac od razu przełączy się na aparaty iPhone’a jako źródło obrazu. Dzięki kamerze Continuity tryb portretowy działa teraz na każdym Macu, rozmywając tło w kadrze, a wyostrzając pierwszy plan – czyli nas. iPhone może działać też jak mikrofon do Maca. Rewelacyjną opcją jest Dysk View. Korzystając z tej funkcji i ultraszerokokątnego aparatu iPhone’a, możesz w trakcie wideokonferencji pokazać rozmówcom powierzchnię swojego biurka. Desk View okazuje Twoją twarz i biurko jednocześnie – jak kamera na wysięgniku.
Współpraca w ramach ekosystemu Apple działa naprawdę doskonale, a inni producenci mogą tylko pozazdrościć takich rozwiązań. W tym roku firma z Cupertino w przypadku oprogramowania macOS Ventura idzie krok dalej i daje świetne narzędzie w przypadku pracy zdalnej czy prezentacji. Rozwiązania zbliżonego do Kamera Continuity na Windows 11 nie znajdziecie.
To nowa funkcja dostępna zarówno w systemie macOS Ventura, jak i iPadOS 16, która zmienia sposób zarządzania otwartymi oknami. Wyświetla miniatury wszystkich otwartych programów w kolumnie po lewej stronie ekranu, ułatwiając przełączanie między nimi. Możesz skupić się na aplikacji, w której pracujesz, bez włączania widoku pełnoekranowego. Będzie wyraźnie widoczna na środku ekranu w rozmiarze umożliwiającym jej wygodną obsługę. Stage Manager zintegrowany jest ze Spaces. Możesz tworzyć oddzielne przestrzenie na materiały dotyczące różnych zainteresowań lub na aplikacje, z których chcesz korzystać w trybie pełnoekranowym. Szybki dostęp do okien i aplikacji. Okno aplikacji, której akurat używasz, ustawia się w centrum widoku, a pozostałe aplikacje i okna po lewej stronie, w kolejności, w jakiej były ostatnio używane.
W Windowsie nie mamy żadnej podobnej funkcji. Jedynym zbliżonym rozwiązaniem jest funkcja przyciągania okien. Umożliwia ona otwarcie kilku aplikacji na jednym ekranie w różnych konfiguracjach. Podobne rozwiązanie dzielenia ekranu dostępne jest także na macOS.
Wyszukiwarka na komputerach Mac zawsze działała świetnie, ale w tym roku Apple dodało do macOS Ventura kilka świetnych nowych funkcji. Wykorzystując informacje z obrazów w Zdjęciach, Wiadomościach, Notatkach i Finderze, funkcja Spotlight umożliwia wyszukiwanie na podstawie lokalizacji, sceny, a nawet wybranych elementów obrazu. Za pomocą Spotlight możesz wykonać także wiele czynności – na przykład ustawić minutnik lub tryb skupienia, sprawdzić tytuł piosenki za pomocą Shazam czy uruchomić dowolny skrót. Wyszukiwarka umożliwia teraz wyszukiwanie zdjęć ludzi, zwierząt, zabytków i innych obiektów w Internecie. Żeby zobaczyć pliki w Szybkim przeglądzie, wystarczy nacisnąć spację.
O takich możliwościach użytkownicy Windows 11 mogą pomarzyć. System macOS miał dobrze działającą systemową wyszukiwarkę wtedy, kiedy Windows jeszcze w ogóle jej nie miał. Rozwiązanie w systemie Microsoftu jest niestety toporne, prowadzi do dziwnych odnośników, nie pokazuje w zasadzie niczego w samej aplikacji.
Dzięki funkcji Handoff pracę rozpoczętą na jednym urządzeniu można wznowić na następnym pobliskim urządzeniu w miejscu, w którym została przerwana. Teraz funkcja działa w aplikacji FaceTime na macOS Ventura. Możemy płynnie przenieść trwającą rozmowę FaceTime z Maca na iPhone’a lub iPada i z powrotem. Razem z rozmową na nowe urządzenie przenosi się także połączenie ze słuchawkami Bluetooth. Podczas pracy grupowej w Plikach, Finderze, Keynote, Numbers, Pages, Notatkach, Przypomnieniach, Safari lub obsługiwanych aplikacjach innych firm połączysz się z całym zespołem przez FaceTime jednym kliknięciem. W minionych latach firma Tima Cooka wprowadziła także Uniwersalną kontrolę, czyli używanie jednej myszy, trackpada czy klawiatury z kilkoma urządzeniami Apple.
W przypadku systemu Windows 11 podobne rozwiązanie działa tylko w Microsoft 365. W przypadku oprogramowania Apple przeniesienie pracy na inne urządzenia w trakcie jej trwania i kontynuacja działa na wielu aplikacjach. Do tych współdziałających z funkcją Handoff należą Mail, Mapy, Safari, Przypomnienia, Kalendarz, Kontakty, Pages, Numbers, Keynote i wiele innych aplikacji innych producentów.
Źródło: Apple