• +48 58 350 18 00
  • truecom@truecom.pl

Google Chromecast 3 czy Chromecast 4? Oto czym się różnią i który model lepiej wybrać

Google Chromecast 3 czy Chromecast 4? Oto czym się różnią i który model lepiej wybrać

https://android.com.pl/tech/533807-chromecast-3-czy-chromecast-4/

Chromecast od Google to urządzenie budzące zainteresowanie wśród osób, które chciałyby zacząć korzystać z możliwości, jakie daje Smart TV. Na rynku są jednak dostępne różne wersje tego sprzętu. Porównujemy Chromecast 3 oraz 4 i podpowiadamy, który jest lepszą opcją.

Google Chromecast – co to właściwie jest?

chromecast
Chromecast 3.

Chromecast to specjalna przystawka do telewizora, która jest podłączana do gniazda HDMI i znacznie rozszerza możliwości sprzętu. Urządzenie od Google pozwala przesyłać bezprzewodowo obraz oraz dźwięk z urządzeń mobilnych na ekran telewizora, a także korzystać z aplikacji charakterystycznych dla nowoczesnych telewizorów. Jeśli posiadamy telewizor bez funkcji Smart TV, przystawka od Google znacznie ułatwi nam konsumpcję treści z platform streamingowych.

W przypadku, gdy mamy telewizor niebędący Smart TV, możemy oczywiście podłączyć do niego komputer i w ten sposób, bez żadnych przystawek, przenieść treści np. z Netflixa lub YouTube’a na duży ekran. W praktyce jest to jednak niewygodne rozwiązanie. Za każdym razem trzeba podłączać komputer do telewizora i pilnować, by był on naładowany. Przełączanie treści, ich wyszukiwanie oraz zmiana ustawień – wszystko odbywa się z poziomu komputera, do którego musimy podejść. Interesujące nas treści muszą być odtwarzane jednocześnie na komputerze i telewizorze, bo widok z komputera jest automatycznie przenoszony na duży ekran.

Chromecast nie kopiuje automatycznie zawartości ekranu komputera czy smartfona, lecz korzysta z wybranej przez użytkownika aplikacji. Możemy wygasić ekran drugiego urządzenia lub robić na nim coś zupełnie innego, a na telewizorze wciąż będzie widoczny np. ulubiony serial. Do tego mamy możliwość sterowania odtwarzanymi treściami smartfonem lub specjalnym pilotem, który jest dołączony w zestawie.

Chromecast 3 i 4 – podobieństwa i różnice

Chromecast 4.

Obie omawiane wersje urządzenia od Google pozwalają przenieść ulubione treści z komputera lub smartfona na ekran telewizora. Możliwości porównywanych modeli znacząco się jednak różnią i trzeba powiedzieć wprost, że to Chromecast 4 oferuje więcej.

Po pierwsze czwórka obsługuje wyższą maksymalną rozdzielczość (3840 × 2160 px, a nie 1920 × 1080 px). Po drugie, nowsza wersja urządzenia posiada system Google TV i działa bardziej samodzielnie. Posiadając trójkę, zawsze musimy mieć pod ręką inne urządzenie (np. smartfon), by przesłać z niego treści na telewizor. W przypadku czwórki mamy do dyspozycji niezależny interfejs. Po uruchomieniu telewizora i przystawki mamy taki widok jak posiadacze telewizorów Smart TV. Widzimy filmy, seriale i zainstalowane aplikacje. Poruszanie się po interfejsie nie wymaga smartfona – w zestawie jest dołączony specjalny pilot.

Google Chromecast – ceny, dostępność, alternatywy

Chromecast 3 i 4.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Chromecast 3 umożliwia skorzystanie na starym telewizorze z pewnych funkcji, które daje Smart TV. Z kolei wersja z cyfrą 4 zapewnia komfort korzystania m.in. z treści VOD na takim poziomie, jaki jest w przypadku telewizorów Smart TV. Poza strumieniowaniem treści z drugiego urządzenia możemy bowiem cieszyć się samodzielnym interfejsem oraz obsługą za pomocą dedykowanego pilota. Nowsza wersja daje większe możliwości, ale jest też droższa i to niemal dwukrotnie.

Jeśli szukacie jak najtańszego sposobu, by korzystać m.in. z treści VOD na telewizorze, zanim zmienicie go na model Smart TV, powinniście być zadowoleni z wersji z numerem 3. W przypadku, gdy nie planujecie zbyt szybkiej zmiany telewizora i chcecie jak najbardziej upodobnić działanie swojego sprzętu do Smart TV, odpowiedni będzie dla was raczej model z 4.

Czytaj także: Chromecast 4.0 z nowymi funkcjami. Oto lista najważniejszych zmian

Oczywiście nie trzeba ograniczać się do urządzeń od Google. Wśród alternatyw można wymienić choćby Xiaomi Mi Stick TVXiaomi Mi Box S oraz Realme TV Stick.

troglli