• +48 58 350 18 00
  • truecom@truecom.pl

Jaki dysk SSD do gier? To musisz wiedzieć, zanim kupisz – PC World – Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności

Jaki dysk SSD do gier? To musisz wiedzieć, zanim kupisz – PC World – Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności

https://www.pcworld.pl/news/Jaki-dysk-SSD-do-gier-To-musisz-wiedziec-zanim-kupisz,442069.html

Dysk jest jednym z najważniejszych elementów komputera. To tutaj gromadzimy swoje dane, a od jego jakości zależy, jak szybko będą uruchamiały się programy i gry.

Jaki dysk SSD do gier? (fot. Samsung)

Jaki dysk SSD do gier? To musisz wiedzieć, zanim kupisz

Przy kupnie podzespołów do wymarzonego komputera najczęściej zwracamy uwagę na procesor, kartę graficzną i pamięć RAM. Nie możemy jednak zapominać także o dysku, na którym przecież gromadzimy dane i z jego poziomu uruchamiamy aplikacje. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby później nie żałować swojej decyzji?

Pojemność

Współczesne gry charakteryzują się nie tylko świetnie wyglądającą grafiką i porywającą fabułą, ale także rozmiarem. Trudno już teraz znaleźć tytuł, w którego wymaganiach sprzętowych w rubryce “miejsce na dysku” widnieje wartość kilku lub kilkunastu gigabajtów. Przykładowo, Call of Duty Modern Warfare potrzebuje ponad 230 GBMicrosoft Flight Simulator prawie 130 GB a Red Dead Redemption 2 prawie 120 GB wolnej przestrzeni na dysku. Pamiętajmy też, że rzadko się zdarza, żebyśmy mieli na komputerze zainstalowany tylko jeden tytuł. Aktualnie warto zwrócić uwagę na dyski, które cechują się pojemnością minimum 1 TB.

Samsung 990 PRO SSD (fot. Samsung)

Odczyt/zapis danych

Niezwykle ważną częścią specyfikacji jest także prędkość odczytu oraz zapisu danych. W przypadku graczy szczególną uwagę należy zwrócić na ten pierwszy element. Im wyższa wartość odczytu danych, tym szybciej uruchomimy daną aplikację, ale także szybciej załadują się nam poszczególne tekstury. Ma to szczególne znaczenie w tytułach z otwartym światem, gdzie wszystkie elementy wczytywane są na żywo. Komfortowe granie zapewniają dyski, których maksymalna prędkość wczytywania to około 4500 MB/s. Wszystko co powyżej, możemy uznać za wynik świetny, któremu nie oprze się praktycznie żaden tytuł.

Parametr zapisu nie jest jednak czymś, na co w ogóle nie powinniśmy zwracać uwagi. Komputera zazwyczaj nie używamy tylko do gier, ale także do magazynowania innych danych oraz np. pracy kreatywnej. Jeśli dodatkowo zajmujemy się filmowaniem i tworzymy materiały dotyczące choćby gier, na pewno ucieszy nas fakt, że możemy szybko zgrać dane z kamery i rozpocząć montaż najnowszego odcinka na kanał gamingowy. Oczywiście prędkość przesyłu i zapisu zależy także od standardu USB, z którego w danym momencie korzystamy.

ps5
Konsola PS5 (fot. Sony)

Co z konsolami?

Pamiętajmy, że granie to nie tylko komputery osobiste, ale także konsole. Nowa generacja urządzeń od Sony, czyli PlayStation 5 pozwala na rozbudowę ilości pamięci przez zamontowanie dodatkowego dysku. Fakt, możemy do PS5 podłączyć dysk zewnętrzny kablem USB. W takim wypadku, niezależnie od tego czy są to urządzenia dostępne w standardzie USB 2.0 czy USB 3.0, uruchomimy z ich poziomu jedynie gry dostępne we wstecznej kompatybilności. Jeśli chcemy grać w tytuły z obecnej generacji, musimy zaopatrzyć się w dysk SSD M.2. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku konsol Xbox Series X. Tutaj nie mamy możliwości zamontowania tego typu sprzętu. W zamian Microsoft oferuje w sprzedaży specjalne karty rozszerzeń.

Samsung 990 PRO SSD to strzał w dziesiątkę

Firma Samsung, od 2003 roku światowy lider na rynku pamięci flash wychodzi na przeciw oczekiwaniom graczy i wymaganiom współczesnych tytułów. Owocem tej pracy jest dysk PCIe Gen 4.0 x4, NVMe M.2 – Samsung 990 PRO SSD o pojemności 1 TB2 TB i 4 TB. Urządzenie charakteryzuje się bardzo szybkim odczytem danych. Maksymalna wartość wynosi do 7450 MB/s. Sam zapis także wiele nie ustępuje tym wartościom, ponieważ możemy liczyć nawet do 6900 MB/s. Z kolei prędkości zapisu i odczytu losowego wynoszą odpowiednio do 1400K i 1550K IOPS, co daje nam odpowiednio nawet o 40 % i 55 % lepsze osiągi niż model 980 PRO w pracy w trybie losowym. Co więcej, Samsung 990 PRO SSD wspiera technologię DirectStorage, która pozwala na skrócenie czasu ładowania gier.

Samsung przeprowadził testy dysku w grze Forspoken, nadchodzącym RPG od studia Luminous Productions. Wyniki mówią same za siebie. Czas ładowania mapy w przypadku 990 PRO SSD wynosił około sekundy. Dla porównania, było to blisko 4 sekundy przy wykorzystaniu dysku SATA SSD oraz 28 sekund w momencie, kiedy gra uruchamiała się z dysku HDD. Pokazuje to, że Samsung zapewnia błyskawiczny odczyt zapisanych danych i pozwala na praktycznie natychmiastowe zanurzenie się w świecie gry. Poza dyskiem 990 PRO SSD, w stacji testowej znajdował się procesor AMD Ryzen 9 5900X 3,70 GHz, karta graficzna AMD Radeon RX 6900 XT 16GB oraz 32 GB pamięci RAM.

Jaki dysk SSD do gier? To musisz wiedzieć, zanim kupisz
Samsung 990 PRO SSD to wysoka szybkość odczytu danych (fot. Samsung)

Inżynierowie Samsunga zadbali także o inne elementy urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę sprzętu.

Architektura nowego sterownika zapewnia niski pobór mocy. Co więcej, zastosowano tutaj odprowadzającą ciepło warstwę, która gwarantuje niezawodne zarządzanie poziomem energii termicznej. Dzięki temu, oraz specjalnej technologii Dynamic Thermal Guard temperatura urządzenia zawsze będzie utrzymywać się w odpowiednim zakresie i nie dojdzie do przegrzania, a w następstwie uszkodzenia dysku. W przyszłym roku dostępna będzie wersja dysku 990 PRO wyposażona w radiator, która zaoferuje dodatkowe zabezpieczenie i jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo. Montaż Samsung 990 PRO SSD zapewnia zwiększenie wydajności i sprawności naszego urządzenia, obniżając przy tym zużycie energii.

Jaki dysk SSD do gier? To musisz wiedzieć, zanim kupisz
Samsung 990 PRO SSD i Samsung 990 PRO SSD Heatsink (fot. Samsung)

Samsung 990 PRO SSD przeznaczony jest dla wymagających graczy, którzy cenią sobie jak najlepsze wrażenia z rozgrywki. Prędkość odczytu danych sprawi, że nawet najnowsze i najbardziej zaawansowane technicznie produkcje będą wczytywać się błyskawicznie. Co więcej, zastosowane technologie odprowadzania ciepła pozwolą na bezpieczne użytkowanie sprzętu. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich sympatyków gier bez względu na to, czy korzystają z komputera stacjonarnegolaptopa czy konsoli do gier.

troglli