• +48 58 350 18 00
  • truecom@truecom.pl

Wielka aktualizacja Windows 11 23H2. Oto co już wiemy o nachodzących zmianach

Wielka aktualizacja Windows 11 23H2. Oto co już wiemy o nachodzących zmianach

https://android.com.pl/tech/567149-windows-11-23h2-plotki-funkcje/

Windows 11 został wydany 5 października 2021 r. Pierwszy większy update otrzymał rok później, jesienią 2022 roku, jego nazwa kodowa to 22H2. Wprowadzała szereg nowości w tym ulepszenia w aplikacjach systemowych i inne usprawnienia, które wzbogaciły doświadczenie użytkownika. Microsoft nie spoczywa na laurach i zamierza za kilka miesięcy wydać Windows 11 23H2. Oczywiście update nie został oficjalnie zapowiedziany przez Microsoft. Jest jednak praktycznie pewne, że aktualizacja 23H2 przyniesie dalsze ulepszenia i nowe funkcje systemu operacyjnego. Microsoft już dawno zapowiadał, że Windows 11 będzie otrzymywał jedną dużą aktualizację rocznie. To duża zmiana względem poprzednika, który dostawał dwie łatki. Co nowego możemy spodziewać się w Windows 11 23H2?

Wielka aktualizacja Windows 11 23H2 – spis treści

Windows 11 23H2 – czego można się tu spodziewać?

Windows 11 23H2 określany jest również jako „Cobalt” lub „Moment 3”. Jego funkcje są obecnie testowane na kanale deweloperskim. Niestety, niektóre opcje są ukryte za flagami, ale część informacji na ich temat już znamy.

Lepszy profil użytkownika

konto profil windows 11 23h2

Insiderzy Windows 11 mogą testować niektóre eksperymentalne funkcje systemu w tym np. większy zasób informacyjny w profilu użytkownika. Przypomnę, że konto Microsoft jest zalecane do obsługi systemu i wzmacnia jego użyteczność. Niestety, z poziomu oprogramowania niewiele widać na jego temat – zwłaszcza jeśli chodzi o usługę Microsoft 365. W ustawieniach, po kliknięciu konta, użytkownik jest odsyłany do przeglądarki i strony Microsoftu. W nowej aktualizacji ma pojawić się możliwość podejrzenia wykorzystania pamięci dostępnej w chmurze. Nie jest to duży update, ale mile widziany.

Tryb tabletu i dostosowanie do składanych ekranów

Pomimo tego, że dedykowany tryb tabletu systemu Windows 10 został usunięty w systemie Windows 11, Microsoft nie poddaje się i zamierza do niego wrócić. Windows 11 23H2 ma ponownie wprowadzić oddzielny interfejs użytkownika dla tego typu urządzeń. Zobaczymy tu przede wszystkim ulepszony pasek zadań, którego łatwiej będzie się używało poprzez dotyk.

Windows 11 22563 tablety

Tutaj warto też zauważyć, że Windows 11 obecnie nie jest dostosowany do urządzeń ze składanymi ekranami. Microsoft chce zoptymalizować system operacyjny pod kątem różnych typów wyświetlaczy. Skorzystają na tym takie urządzenia jak np. Lenovo ThinkPad X1 Fold, który jest 17-calowym tabletem. Obecnie doświadczenie użytkownika jest na tego typu sprzęcie niskie, a firmy borykają się z dostosowaniem oprogramowania – muszą to robić na własną rękę. Windows 11 23H2 ma ten problem zniwelować.

Lepsza komunikacja ze smartfonami

Phone Link

Już teraz nie mogę narzekać na komunikację między Windows 11 a Androidem. Aplikacja Phone Link działa naprawdę świetnie, a przenoszenie danych odbywa się w mgnieniu oka. To ma się jednak jeszcze poprawić. Plotki wskazują na to, że Microsoft chce wydać jesienią Surface Duo 3 ze składanym ekranem i pracuje nad tym, aby Android na jego pokładzie mógł bezproblemowo łączyć się z Windows 11. Co dokładnie tu się zmieni? Trudno powiedzieć – może chodzi o lepsze przesyłanie plików z telefonu na komputer.

Jeszcze lepszy Eksplorator plików

Eksplorator plików karty zakładki

Dużym wydarzeniem w dziejach Windowsa było wprowadzenie pod koniec rok zakładek do Eksploratora plików. W końcu można tu nawigować i zarządzać danymi bez chaosu. To jednak nie koniec zmian. Microsoft przymierza się do wprowadzenia całkowicie nowego wyglądu programu w Windows 11 23H2. Zobaczymy tu także większy nacisk położony na integrację z usługami takimi jak OneDrive i Microsoft 365. Wśród nowości tej sekcji znajdziemy także „Polecane” na stronie głównej z dużymi miniaturami, bardziej szczegółowe informacje o plikach i wydajniejszą funkcję wyszukiwania.

Funkcje dla graczy

W nowej aktualizacji także gracze znajdą coś dla siebie. Chodzi o możliwość sterowania akcesoriami oświetleniowymi RGB z poziomu Ustawień. Obecnie trzeba to robić za pomocą dedykowanych aplikacji np. w moim przypadku Razer Synapse.

Oczekiwania co do aktualizacji

Największa bolączka Windows 11 to obecnie jego wygląd. Chodzi o obszary, które wciąż wyglądają jak sprzed 25 lat. Wystarczy spojrzeć na Menedżer urządzeń – ta aplikacja przypomina mi to, co widziałem w Windows 95. To wstyd, żeby kilka ważnych funkcji w systemie, wciąż było niedostosowanych do dzisiejszych realiów. Mam nadzieję, że Fluent Design zostanie wdrożony w kolejne miejsca oprogramowania i pozwoli zapomnieć o „prehistorycznych” naleciałościach rodem z Windowsa XP lub 95. Dostosowanie i ujednolicenie interfejsu, wiąże się też z kompletnym usunięciem Panelu Sterowania. Mam wątpliwości, czy stanie się to w Windows 11 23H2, ale tego bym sobie życzył.

menedżer urządzeń windows 11

Microsoft mógłby też popracować nad większą użytecznością Menu Start i Paska Zadań. Większe możliwości dostosowania ich do swoich potrzeb byłyby mile widziane. Chciałbym zobaczyć możliwość przypięcia paska zadań do dowolnej krawędzi, a także większe opcje jego dostosowania (np. możliwość powiększenia tego obszaru lub ustawienia jego tapety lub motywu).

Nie oczekuję jednak, żeby aktualizacja Windows 11 22H3 wprowadziła rewolucyjne rozwiązania. To jedynie update, który skupi się na dodaniu kilku funkcji i poprawie tych, które zadebiutowały wcześniej. Biorąc pod uwagę fakt, że Microsoft przejął w ostatnim czasie OpenAI – firmę, która stoi za ChatGPT, nie zdziwię się, jeśli tego typu rozwiązanie zadebiutuje w jakiejś formie także w Windows 11 23H2.

Usługa już trafiła do wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge, a ma również pojawić się w Office. Zatem naturalne byłoby zobaczenie jej np. w systemowej wyszukiwarce Windows 11. Mam jednak nadzieję, że do tego czasu czatbot będzie mądrzejszy, bo w tym momencie często dostarcza fake’owych informacji i wprowadza użytkowników w błąd. Gdyby to miało miejsce w Windowsie 11, mogłoby doprowadzić np. do błędów oprogramowania (gdyby np. ChatGPT zasugerował usunięcie plików systemowych). Istnieje też ewentualność, że Microsoft zostawi tę funkcję dopiero dla Windowsa 12.

troglli